Porady dla maturzystów zdających chemię
- Należy uważnie czytać treści zadań oraz występujące w nich polecenia. Podczas analizowania poleceń powinno się zwrócić szczególną uwagę na tzw. czasowniki operacyjne (np. zapisz, wymień, narysuj, oblicz). Każdy z nich wskazuje, jakiego rodzaju i jak obszerna powinna być odpowiedź.
- Przystępując do rozwiązania zadania, należy analizować informacje wstępne (teksty, tabele, wykresy, schematy) i poprawnie je interpretować.
- Należy udzielać odpowiedzi zgodnych z treścią polecenia, posługując się terminologią, nomenklaturą i symboliką chemiczną. Należy unikać skrótów myślowych oraz sformułowań zbyt ogólnych.
- Punkty przyznaje się tylko za poprawne rozwiązania. Odpowiedzi niezgodne z poleceniem (nie na temat) są traktowane jako brak odpowiedzi. Treści wykraczające poza zakres polecenia nie podlegają ocenianiu.
- Należy podać tyle odpowiedzi (argumentów, cech, obserwacji), ile jest wymaganych w poleceniu. Gdy do jednego polecenia zdający podaje kilka odpowiedzi (jedną prawidłową, inne nieprawidłowe), to nie otrzymuje punktów za żadną z nich.
- Zapisując równania reakcji, należy pamiętać o dobraniu współczynników stechiometrycznych. Niewłaściwy dobór lub brak współczynników powoduje utratę 1 punktu za zapis równania.
- W rozwiązaniach zadań rachunkowych należy w sposób czytelny i logiczny przedstawić tok rozumowania.
- W rozwiązaniach zadań rachunkowych oceniane są: metoda (tj. sposób powiązania danych z szukanymi), wykonanie obliczeń i podanie wyniku z jednostką. Każda poprawna merytorycznie metoda rozwiązania zadania będzie pozytywnie oceniona przez egzaminatorów.
- Za poprawne obliczenia będące konsekwencją zastosowania niepoprawnej metody nie przyznaje się punktów.
- Błędny zapis jednostki lub jej brak, przy ostatecznym wyniku liczbowym wielkości mianowanej, powoduje utratę 1 punktu. W obliczeniach wymagane jest poprawne zaokrąglanie wyników liczbowych.
- Wszystkie rozwiązania oraz rysunki lub wykresy będące ich integralną częścią, muszą być zapisane czytelnie czarnym długopisem lub atramentem.
- Jeśli rozwiązanie nie zmieści się w miejscu na to przeznaczonym, można je kontynuować w brudnopisie. Należy wtedy przekreślić słowo brudnopis, napisać ciąg dalszy czystopisu i podać numer zadania, a w rozwiązaniu zaznaczyć, że będzie ono kontynuowane w brudnopisie.
- Na egzaminie maturalnym z chemii zdający mogą korzystać z karty wybranych tablic chemicznych, linijki oraz prostego kalkulatora.
źródło: CKE